Sdružení obcí regionu Most-Jih vzniklo dne 9.11.1999 podpisem Zakládací smlouvy a Stanov. Zakládajícími členy sdružení byly v té době obce Malé Březno, Havraň, Lišnice, Polerady, Volevčice a Bečov. Název sdružení vyplynul z geografické polohy všech těchto obcí, neboť jejich katastrální území tvoří jižní hranici okresu Most. Toto sdružení se v dubnu roku 2001, v souladu se zákonem č. 128/2000 o obcích, přetransformovalo na dobrovolný svazek obcí a přijalo mezi sebe ještě obec Strupčice, ležící v jihovýchodní části okresu Chomutov.
Vznik sdružení byl motivován jednak sílícími integračními tlaky ze strany státních orgánů a jednak snahou o zviditelnění tohoto mikroregionu ve vztahu ke vznikajícím orgánům vyšších územně samosprávních celků. Obce se proto dohodly, že budou v širších souvislostech hledat společné cesty k řešení naléhavých rozvojových potřeb tohoto mikroregionu. Území sdružení obcí je z historického hlediska územím, kde vždy dominovalo jako převládající zdroj obživy zemědělství. Postupným rozvojem uhelného dolování na Mostecku a Chomutovsku - hlavně v jeho extenzivní podobě - došlo k tomu, že některé obce musely ustoupit těžbě a občané těchto a ostatních obcí byli přesídleni do velkých měst a museli si hledat zaměstnání mimo místa svých minulých trvalých bydlišť. To spolu s nešťastnou strukturalizací průmyslu na Mostecku, znamenalo vylidnění obcí a dnes má za následek i to, že ve zbylých obcích do nichž se po léta neinvestovalo, bydlí jen cca 11% z celkového počtu obyvatel okresu. Na značném území regionu je navíc chráněné výhradní ložisku hnědého uhlí a to se projevuje například zanedbaností bytového fondu.
Ve snaze zmapovat v obcích všechny dosavadní klady, zápory a hlavně s výhledem do budoucnosti, nechali starostové členských obcí za finanční podpory Evropské unie, zpracovat Strategii rozvoje mikroregionu Most-jih. Ta je ve své podstatě výchozím materiálem pro plánování dalšího rozvoje obcí na úsecích infrastruktury, výstavby a obnovy bytového fondu, podpory podnikatelských aktivit, tvorby nových pracovních příležitostí, dopravy, podpory sportovního a kulturního vyžití, atd. Cílem všech těchto aktivit je snaha vtisknout tomuto území zpět punc atraktivity, zbavit ho přívlastku měsíční krajiny a to vše proto, aby lidé měli důvod zde znovu začít stavět nové domy, zakládat rodiny, provozovat zde svoje živnosti a aby mohli s hrdostí říci: „Tady je můj domov, tady žiji“
Svátek má Agáta
Státní svátky a významné dny na dnešek:
Zítra má svátek Tereza